Spektakle profilaktyczne

OFERTA ZAWIERA WIDOWISKA PROFILAKTYCZNE Z PRELEKCJAMI DLA DZIECI NAJMŁODSZYCH, UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ MŁODZIEŻY SZKÓŁ ŚREDNICH.

Scenariusze przedstawień w warstwie merytorycznej związane są ze wskazaniami Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Tematyka z zakresu przeciwdziałania narkomanii normuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto w świetle ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym zarówno wątki z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, jak i z zakresu przeciwdziałania narkomanii, są podjęte w oparciu o cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

MŁODZIEŻ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH (kl. VII, VIII) I SZKÓŁ ŚREDNICH

Spektakl "Wołanie o pomoc"adresowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych. Opowiada o dorastaniu, młodzieńczej samotności oraz niełatwych relacjach pomiędzy nastolatkami a rodzicami. Pierwszych oznakach depresji spowodowanej problemami które z punktu widzenia osoby dorosłej wydają się błahe a dla młodych ludzi są coraz częściej przyczyna targnięcia się na własne życie. Historia rozpoczyna się od planowania wspólnego wyjazdu nad jezioro czwórki przyjaciół. Rodzice jednej z dziewczyn, Moniki, posiadają duży dom letniskowy nad wodą, gdzie można rekreacyjnie i sportowo spędzić czas. A ponieważ jeżdżą tam wspólnie co weekend i nie mają nic przeciwko dodatkowym gościom, Monika stara się namówić swoich przyjaciół do wyjazdu. Każde z nich ma jednak inny problem. Marcel któremu zmarł ojciec i wychowuje go samotna matka nie ma pieniędzy na bilet i wodne atrakcje. Julka nie ma zgody rodziców. Jedynie Kasia której dom od dawna przypomina mieszkanie obcych sobie ludzi ma pieniądze i zgodę ojca. Właśnie wspomniana Kasia jest tu najtragiczniejszą postacią. Dziewczyna od dawna nie może się pogodzić z aroganckim zachowaniem taty nie tylko w stosunku do niej ale również do jej matki. Między innymi z tego powodu mama Kasi od kilku tygodni mieszka u dziadków czyli swoich rodziców. Dziewczyna czuje się samotna, ojciec rozmawia z nią tylko kiedy musi i to w sposób pozostawiający dużo do życzenia. Pieniądze które od zawsze i na wszystko dostawała nie są w stanie zastąpić jej miłości i rozmowy z rodzicami a dom w którym mieszka od dawna wieje chłodem i obojętnością. Pewnego popołudnia, po jednej z kłótni z ojcem Kasia dla „poprawy humoru” zażywa narkotyki które kupiła na weekendową imprezę od szkolnego dilera. Zbyt duża dawka bliżej nie określonej substancji sprawia, że dziewczyna w ciężkim stanie trafia do szpitala. Po trudnej akcji ratunkowej i wybudzeniu się opowiada obecnemu przy niej Marcelowi o swoim trudnym dzieciństwie. Czy Kasia odzyska w domu poczucie miłości i bezpieczeństwa? Czy jej rodzice są w stanie się zmienić a ona odzyska kochającą się rodzinę? Teatr Kurtyna zaprasza na najnowszy spektakl pt. „Wołanie o pomoc”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: zagrożenia dla zdrowia wynikające z sięgania po różnego rodzaju środki psychoaktywne, depresja jako jednostka chorobowa dotykająca coraz więcej młodzieży, poczucie więzi rodzinnych, grupowych oraz sytuacje wpływające na niską samoocenę i poczucie wyalienowania, pomoc psychologiczno – pedagogiczna jako trwały element terapeutyczny w życiu młodego człowieka.

Spektakl „Rodzinny dramat” dedykowany jest uczniom klas 7-8 szkoły podstawowej oraz młodzieży szkół średnich. Przedstawia niecodzienną historię cenionego adwokata oraz jego nastoletniej córki Karoliny. Ich życie wydaje się być bardzo poukładane, szczęśliwe i pełne rodzinnej miłości. Okazuje się jednak, że prawnik nadużywa alkoholu i środków psychoaktywnych, nieudolnie ukrywając ten fakt przed swoim dzieckiem. Jego kamuflaż nie jest skuteczny ponieważ po tak zwanym spożyciu staje się porywczy, co od razu zdradza go w oczach córki. Ale Karolina to mądra nastolatka która wie, że jej ojciec jest uzależnionym człowiekiem, wymagającym pomocy a najprawdopodobniej natychmiastowej terapii. Pewnego wieczoru ojciec Karoliny zostaje wezwany na komisariat w sprawie jednego ze swoich klientów. W tej samej chwili córka prosi go o wyjazd do centrum handlowego w celu kupienia obiecanego, nowego telefonu. Stary smartphone w emocjach został przypadkowo zniszczony przez ojca podczas oglądania meczu. Gdy próbują wyjść z domu Karolina wyczuwa u ojca alkohol. Stanowczo zabrania mu prowadzić samochód, ale ten twardo podtrzymuje, że nie pił. W trakcie kłótni pomiędzy ojcem i córką adwokat ostatecznie przyznaje się do picia alkoholu. Jednak zamiast przeprosić córkę i zrezygnować z prowadzenia samochodu wręcza jej kluczyki i proponuje kierowanie autem. Zaskoczona i przerażona Karolina po kilku minutach rozmowy decyduje się zawieźć ojca do pracy, pare ulic dalej. Niestety to, co miało być prostą i szybką przejażdżką przerodziło się w najgorszą noc w ich życiu. Po drodze dochodzi do tragicznego wypadku w którym ginie przypadkowa kobieta. Jakie konsekwencje prawne czekają naszych bohaterów? Czy Karolina poradzi sobie z depresją, która pojawiła się u niej po tym tragicznym wydarzeniu? Czy rodzina przetrwa ten trudny czas? Zapraszamy do obejrzenia naszego spektaklu „Rodzinny dramat”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Edukacja zdrowotna - radzenie sobie ze stresem, zdrowie i życie jako najważniejsza wartość, depresja jako choroba cywilizacyjna, wynikające z niej myśli samobójcze, wpływ problemów rodzinnych na depresję, wsparcie szkoły w przełamywaniu milczenia. Bezpieczeństwo i profilaktyka zachowań ryzykownych - uzależnienie od alkoholu i narkotyków, poszerzenie wiedzy na temat środków uzależniających, zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie rodziny.

"Na sygnale" to spektakl adresowany do uczniów klas 7-8 Szkoły Podstawowej oraz Szkół Ponadpodstawowych. Przedstawia historię młodego chłopaka o imieniu Wojtek. W szkole do której uczęszcza nasz bohater od 1 września pojawia się nowa uczennica.   Z powodu swojego ekstrawaganckiego wyglądu dziewczyna wzbudza duże zainteresowanie społeczności szkolnej. Chłopcy chcą jej zaimponować a u dziewczyn wywołuje lekką zazdrość. Dominika, bo tak ma na imię nowa uczennica to wbrew pozorom spokojna,  miła i bardzo zdolna dziewczyna. Wraz z rodzicami i młodszym bratem przeprowadziła się z zupełnie innych stron Polski. Wojtek jest pierwszą osobą w szkole która poznaję bliżej nową koleżankę. Mając dobre intencje postanawia zaprosić Dominikę na imprezę organizowaną przez jednego ze szkolnych przyjaciół. Dziewczyna nie widzi w tym nic złego, wręcz przeciwnie upatruje w tej sytuacji szansę na szybszą aklimatyzację w nowym miejscu. Jednak to co początkowo zapowiadało się na zapoznawcze spotkanie młodzieży przerodziło się w ogromną tragedię. Dramat jaki spotkał uczestników tej imprezy na długo zostanie zapamiętany w całym mieście. Gdy kilka dni później Wojtek obudził się w szpitalu, dowiedział się, że Dominika nie przeżyła tego wieczoru. Mieszanka alkoholu i narkotyków jaka trafiła w ręce młodych ludzi była tak duża, że wszyscy uczestnicy imprezy znaleźli się w szpitalu.                                           Najtragiczniejszym wydarzeniem tego spotkania stała się śmierć Dominiki, której młody organizm nie poradził sobie z potężnym zatruciem. Jak nasz bohater odnajdzie się w tej sytuacji? Czy musiało dojść do tak tragicznego w skutkach zdarzenia? Na te i inne pytania odpowiemy sobie po obejrzeniu naszego najnowszego spektaklu „Na sygnale”. 

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: zagrożenia dla zdrowia wynikające z picia alkoholu, sięgania po różnego rodzaju środki psychoaktywne, dopalacze, profilaktyka antynikotynowa, konsekwencje bezmyślnego korzystania z łatwo dostępnych środków farmaceutycznych, kierowanie się powszechnie akceptowalnymi wartościami społecznymi w budowaniu swojej pozycji w grupie, wzmacnianie wagi osobistego wyboru w preferowaniu zachowań i postaw pozytywnych, z podkreśleniem praktycznego zastosowania pojęcia asertywności.

UCZNIOWIE KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ (PO UZGODNIENIU Z ORGANIZATOREM MOŻLIWA OBECNOŚĆ KLAS VII, VIII)

Spektakl „Dwa bieguny” adresowany do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, to zabawna ale i wzruszająca historia szkolnych przyjaciół. Wrażliwej i wygadanej nastolatki Pauliny oraz wesołego, roztrzepanego Rafała który notorycznie komplikuje swoje życie wpadając w kłopoty. Na pierwszy rzut oka dom Rafała nie wydaję się być oazą spokoju. Jego nerwowa mama, nałogowa palaczka, często krzyczy nie radząc sobie z synem, który może nie stwarza wielkich problemów ale nie jest też przykładnym uczniem i nie pomaga jej w obowiązkach domowych. Kobieta nie ma wsparcia w mężu który jest kierowcą tira i praktycznie nie uczestniczy w wychowywaniu syna. Przez większą cześć roku ojciec przebywa za granicą a zabiegana matka próbuje sprostać problemom dnia codziennego. Z perspektywy chłopca wydaje mu się, że mama go nie kocha a tylko ciągle coś od niego wymaga, natomiast dom w którym mieszka to najgorsze miejsce na świecie. W szkole Rafał nie ma zbyt wielu kolegów a w zasadzie to tylko jedną przyjaciółkę, nową uczennicę Paulinę. Wesołą, wygadaną, rozumiejącą się z Rafałem bez słów. Paulina ma młodszego brata i „zarobionych” rodziców, a jej piękny nowo wybudowany dom jawi się jako dostatni i bezpieczny. Rodzina wydaje się być modelowa i szczęśliwa co jednak wkrótce okaże się utopią. Pewnego dnia Rafał zauważa siniaki na rękach Pauliny. Zaniepokojony próbuje dowiedzieć się skąd wzięły się na ciele koleżanki. Po dłuższej rozmowie dowiaduje się, że jego przyjaciółka skrywa wstydliwą tajemnicę. Jak się okazuje jej ojciec jest alkoholikiem który w dzisiejszych trudnych czasach nie radzi sobie z prowadzeniem działalności gospodarczej a jego metody wychowawcze sprowadzają się do stosowania przemocy. Co Rafał zrobi z tymi informacjami i czy uda mu się przekonać Paulinę do rozmowy z psychologiem szkolnym? Jak w efekcie końcowym zmieni się życie Pauliny i jej rodziny? Na te i inne ważne pytania uzyskacie odpowiedź po obejrzeniu naszego nowego spektaklu profilaktycznego „Dwa bieguny”.  

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: empatia, wrażliwość na krzywdę i bezinteresowna pomoc w obliczu zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi w domu i w szkole, zagrożenia dla zdrowia wynikające z biernego palenia, profilaktyka antynikotynowa, alkoholizm jako jednostka chorobowa mająca destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie człowieka i rodziny. 

"Niewinna gra" to spektakl przygotowany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych (po uzgodnieniu z organizatorem możliwy udział klas 7-8). Przedstawia współczesną historię dziewczynki o imieniu Klaudia. Nasza bohaterka to przeciętna dwunastolatka, uczęszczająca do typowej szkoły podstawowej. W klasie ma grono życzliwych przyjaciół a jednym z nich jest Michał, chłopak zakochany w grach komputerowych. Klaudia jest nim zauroczona i próbuje wszelkimi sposobami zwrócić na siebie jego uwagę. Żeby lepiej zaimponować koledze postanawia mocniej zagłębić się w wirtualnym świecie gamerskim i streamerskim. Coraz więcej czasu poświęca oglądaniu streamerów, czyli młodych ludzi reklamujących nowe gry oraz tłumaczących i udostępniających swoje postępy w grach. Z dnia na dzień zaczynają jej imponować wytrawni gracze a świat gamingowy w którym uczestniczy daje jej poczucie pozornego szczęścia. Już po miesiącu zauważalne są pierwsze zmiany w zachowaniu naszej bohaterki. Jej świetne relacje z tatą, oparte na szczerości i wzajemnym zaufaniu zaczynają się zmieniać w nieustające kłamstwa i kłótnie. Klaudia zaniedbuje nie tylko obowiązki domowe ale również szkolne. Jej głowę zaprzątają już nie tylko YouTube czy popularne media społecznościowe ale przede wszystkim gry, zajmujące cały wolny czas współczesnego nastolatka, uzależniając go od siebie przez całą dobę. Klaudia nocą udając przed rodzicami że śpi, nadal uczestniczy w życiu wirtualnym. Wszelkie rozmowy i zakazy, łącznie z zabraniem telefonu czy gamepada nie przynoszą zmian w jej zachowaniu a zdesperowana dziewczynka w osiągnięciu zamierzonego celu posunie się nawet do kradzieży i szkolnego szantażu. Czy nasza bohaterka zrozumie niebezpieczeństwo na jakie narażone jest jej zdrowie? Czy w szkole poradzi sobie z zaległościami i uzyska promocję do następnej klasy? Czy w reszcie jej relacje z tatą znowu będą jak dawniej? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedzi po obejrzeniu naszego najnowszego spektaklu „Niewinna gra”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Zdrowie, edukacja zdrowotna - postawy otwarte na poszukiwanie pomocy, kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu, papierosów, uzależnienia behawioralne (od telefonów czy internetu) jako nowa jednostka chorobowa. Bezpieczeństwo, profilaktyka zachowań ryzykownych - troska o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w sieci, umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.

"Przesłuchanie" to przedstawienie dedykowane klasom 4-6 Szkoły Podstawowej (po uzgodnieniu z organizatorem istnieje możliwość poszerzenia grona odbiorców). Główny bohater spektaklu, komisarz policji Robert Nowak ma za zadaniem złapać szkolnego cyberprzestępcę. W miejscowej szkole jedna z uczennic klasy VI padła ofiarą hejtu internetowego. Ktoś nieznany zaczął wysyłać do uczniów przerobione w programie graficznym zdjęcia, ośmieszające Dorotę. Na wszystkich z nich uczennica ma mieć kontakt z różnymi używkami, wyglądając w sposób kompromitujący. Początkowo zdjęcia pojawiały się w popularnych mediach społecznościowych do których dostęp mieli tylko uczniowie. Niestety na tym się nie skończyło, tajemniczy „ktoś” zdołał włamać się na prywatne konto Doroty dokonując jeszcze większego przestępstwa. Tym razem wszyscy łącznie z rodziną i nauczycielami zaczęli otrzymywać przerobione, kompromitujące fotki. Rozpoczyna się szkolna nagonka na Dorotę a niczemu nie winna uczennica przestaje chodzić do szkoły. Rodzice dziewczynki po rozmowie z Dyrekcja i pedagogiem szkolnym postanawiają zgłosić sprawę na policję. Zaangażowany w sprawę Komisarz Nowak przesłuchuję uczniów, którzy mogą być zamieszani w szkalowanie Doroty. Czy uda mu się odnaleźć sprawcę i czy winny poniesie zasłużoną karę? Jakie konsekwencje prawne grożą internetowym hejterom? Odpowiedź poznacie po obejrzeniu spektaklu „Przesłuchanie”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Zdrowie, edukacja zdrowotna - postawy otwarte na poszukiwanie pomocy, kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu, uzależnienia behawioralne (od telefonów czy internetu) jako nowa jednostka chorobowa. Bezpieczeństwo, profilaktyka zachowań ryzykownych, troska o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w Sieci, rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory, konsekwencje prawne wynikające z cyberprzestępczości.

PRZEDSZKOLAKI ORAZ DZIECI KLAS 0-3 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Bajka profilaktyczna "Dziki zachód" skierowana do przedszkolaków i dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej. Przedstawia historię kowboja o imieniu Maurycy. Dawno dawno temu za siedmioma kanionami, za siedmioma preriami i za siedmioma pączkami.... Pączkami? Istniała kraina o nazwie Dziki zachód. Mieszkał w niej wspomniany kowboj Maurycy, prosty, niegrzeszący inteligencją rewolwerowiec. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu. Ten tajemniczy skarb podobno ukradła podstępna Indianka o imieniu Danka. Maurycy który panicznie boi się koni wyrusza pieszo w niebezpieczną podróż na tereny zamieszkiwane przez Indian. Wędrując i spotykając różnych mieszkańców prerii trafia na tajemniczą żabę Martę z którą ucina sobie dłuższą rozmowę. Marta przekonuje go, że poszukiwanym przez Maurycego, najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem na pewno będzie smartfon. Nie mający pojęcia o technologi i sprzętach kowboj postanowił uwierzyć swojej rozmówczyni. Dostał od niej też precyzyjne wskazówki gdzie ostatnio widziano Indiankę i jak można ją odnaleźć. Czy Maurycy odzyska skarb ważny dla wszystkich dzieci i czy będzie to aby na pewno smartfon? Czy Danka okaże się być złodziejką a może wręcz przeciwnie dobrą i mądrą Indianką? Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Dlaczego papierosy i alkohol szkodzą naszemu organizmowi? Serdecznie zapraszamy dzieci do obejrzenia naszej najnowszej bajki pt. „Dziki zachód”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Edukacja zdrowotna - kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwość używek takich jak alkohol czy papierosy, bierne palenie, uzależnienia behawioralne, aktywność fizyczna wpływająca korzystnie na nasz organizm. Kształtowanie postaw społecznych - wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, mądrość w podejmowaniu decyzji, asertywność a co za tym idzie nie uleganie namowom innych do wykonywania złych rzeczy.

„Tajemniczy skrzat” to bajka profilaktyczna dedykowana przedszkolakom i dzieciom klas 1-3 szkół podstawowych. Mała, nadpobudliwa ruchowo Lenka ma problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii a zapracowani rodzice nie zawsze mają czas zabierać ją na plac zabaw. Nudząc się popołudniami uwielbia grać w gry w taty telefonie a wieczorami wykorzystuje swój wolny czas bawiąc się gamepadem który dostała na urodziny. Ponieważ wbrew prośbom rodziców robi to stosunkowo za długo to często bolą ją oczy i głowa. Pewnego wieczoru podstępnie i wbrew woli rodziców, chcąc przejść kolejny etap ulubionej gry, przemyca do swojego pokoju gamepad. Kiedy pochłonięta pokonywaniem kolejnych przeszkód bawi się w najlepsze niespodziewanie odwiedza ja tajemniczy gość. Jest to Skrzat Franek który zamiast przez swoją szafę trafić do baśniowego świata Narnii, przypadkiem znalazł się w szafie i pokoju Lenki. Po zabawnym i emocjonalnym zapoznaniu się z dziewczynką, Franek prosi Lenkę o pomoc w zaopiekowaniu się tajemniczym pudełkiem. Dla Skrzatów jest ono niezwykle ważne a dodatkowo nikomu nie wolno go otworzyć. Powierzone zadanie spowoduje interesujący i zabawny splot zdarzeń a Lenka będzie musiała się zmierzyć ze swoimi słabościami a także z pokusami kolejnego nieproszonego gościa. Czy dziewczynka okaże się lojalną i odpowiedzialną przyjaciółka? Bajka „Tajemniczy Skrzat” zwraca uwagę na problemy współczesnych, przebodźcowanych dzieci których często jedyną rozrywką jest oglądanie filmików w telefonie lub granie na konsolach. Dzieci cierpiących na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. W spektaklu zwracamy również uwagę na otyłość w szkołach która jest wynikiem nie tylko złego odżywiania ale również brakiem ruchu fizycznego.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych i związane z tym problemy psychiczne, coraz powszechniejsze zjawisko otyłości u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, sport i ruch fizyczny mające korzystny wpływ na nasze zdrowie i właściwą sylwetkę. 

"Zaczarowany eliksir" to bajkowy spektakl dedykowany przedszkolakom oraz uczniom klas 0-3 Szkoły Podstawowej.       Przedstawia perypetie dwójki zwierzęcych przyjaciół. Niesforna małpka Gapcio oraz łatwowierny piesek Dyzio wyruszają w swoją szaloną podróż, pełną przygód i niesamowitych zwrotów akcji. Okraszoną pięknymi piosenkami oraz energetyzującym tańcem. Podczas wędrówki poznają zalety zdrowego odżywiania oraz dobrych manier. Na jednym z etapów podróży niespodziewanie na ich drodze pojawi się nieznajoma starsza pani, która zaoferuje naszym bohaterom tajemniczy „zaczarowany eliksir”. Magiczny trunek ma zapewnić im szczęście i dostarczyć wiele wymarzonych prezentów. Mimo, że początkowo instynkt podpowiadał zwierzakom żeby nie brali eliksiru od nieznajomej starszej pani, to jednak Dyzio i Gapcio ulegli swojej chciwości. Na szczęście bojaźliwy Dyzio w obawie o zdrowie nie wypił mikstury, natomiast bardziej odważny Gapcio nie mógł się powstrzymać od jej spróbowania. Dość szybko okazało się, że tajemnicza pani okłamała naszych przyjaciół. Zamiast góry nowych zabawek doszło do niespodziewanej przemiany Gapcia w dziwnego stwora. Aby odczarować małpkę tajemniczym, magicznym zaklęciem nasi bohaterowie będą zmuszeni poprosić o pomoc kogoś z widowni. Czy wspólnymi siłami uda się złamać zaklęcie? Czy Gapcio i Dyzio wyciągną wnioski ze spotkania z nieznajomą? Wszystkiego dowiecie się po obejrzeniu bajki teatru Kurtyna „Zaczarowany eliksir”.  

Wartości profilaktyczno – wychowawcze: Edukacja zdrowotna - kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwy wpływ używek i „śmieciowego” jedzenia na zdrowie człowieka. Kształtowanie postaw społecznych - wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, zachowanie obowiązujących norm i reguł kultury osobistej, odróżnianie dobra od zła, nieufność w stosunku do nieznajomych dorosłych oferujących nam prezenty czy też zachęcających do wspólnej zabawy lub spaceru.